پديد آورنده ناظم‌الاسلام كرماني
دسترسی

تاريخ بيداري ايرانيان(2جلدي)

نويسنده: ناظم‌الاسلام كرماني*** تعداد صفحه: 1536*** شابك دوره: 4-18-8137-600-978*** شابک جلد(1): 0-16-8137-600- 978*** شابك جلد(2): 7- 17-8137-600-978***

نسخه‌ي الكترونيك كتاب با قيمتي بسيار ارزان‌تر از نسخه‌ي چاپي، مناسب براي مخاطبيني است كه علاقمندند نسخه‌ي كامل كتاب را در تلفن همراه خود مطالعه نمايند.

براي استفاده در محيط اندرويد اپليكيشن انتشارات پر را از اينجا دانلود كنيد.

2,000,000 ریال
زمان تحویل: محصولات در دسترس نیست

«تاریخ بیداری ایرانیان» كتابي است در مورد تاریخ نهضت مشروطيت ایران که توسط ناظم‌الاسلام كرماني نوشته شده و بیشتر آن شامل خاطرات روزانه‌ي وي از ذیحجه 1322 تا رجب 1327 قمري مي‌باشد. در این کتاب وقایع و جریانات تاریخی معطوف به افراد، مورد بررسی قرار گرفته و لازم به ذكر است كه توسط «علي‌اكبر سعيدي سيرجاني»، دانشمند مقتول ایرانی، تصحیج شده و همچنين «ادوارد براون»، مؤلف كتاب تاریخ ادبیات ایران، اين کتاب را از نظر سبک و جمله‌بندی و استناد بر تاریخ‌های عمومی افرادی چون رضاقلي‌خان هدايت و محمدتقي‌خان سپهر، برتر دانسته است. از ديگر ویژگی‌های اين اثر ارزشمند مي‌توان اشاره كرد به اخبار و اطلاعات دست اولی که از مذاکرات و گفتگوهاي سیاسی رهبران مشروطه‌ي تهران (به ویژه سید محمد طباطبایی) به دست آمده است. ناظم‌الاسلام سال‌ها نظامت "مدرسه اسلام" را که طباطبایی مؤسس آن بود، بر عهده داشت و در جریان نهضت نیز یکی از نزدیکان و محارم طباطبایی بود. می‌گویند اطلاعاتی که ناظم‌الاسلام از نحوه‌ي تفکر سیاسی رهبران مشروطه ذکر می‌کند در واقع جهت حرکت جریان مشروطه را مشخص می‌سازد. بخش اعظم کتاب به حالات و موضع‌گیری‌های میرزا تقی‌خان امیرنظام اتابک اول، سیدجمال‌الدین اسدآبادی، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، میرزا ملکم خان، امیراعظم پرداخته و نیز واقعه‌ي رژی، تلگراف اول و ثانی میرزای شیرازی به ناصرالدین شاه، واقعه‌ي مسجد شاه یا هجرت صغری، واقعه‌ي مشهد رضوی، عریضه‌ي آقای طباطبایی به مظفرالدین شاه، واقعه‌ي تحصن در سفارتخانه و عریضه‌ي ملت به مظفرالدین شاه با اسناد و تصاویری چند از شخصیت‌های موجود در کتاب همراه شده است.